×
logo WIR
#rowerowaszkoła / Wrocław
 

Rowerowa Szkoła we Wrocławiu

Nowoczesna edukacja rowerowa stała się integralnym elementem wrocławskiej polityki rowerowej. Wrocław na polu edukacji rowerowej jest obecnie krajowym liderem i wzorem do naśladowania dla innych miast Polski. Oferta wsparcia dla szkół w zakresie przygotowania młodych rowerzystów do jazdy jest z roku na rok szersza, bardziej kompletna i obejmuje coraz większą liczbę placówek.
rowerowaszkola
 

Kampania Zadbajmy o Kartę Rowerową – zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze we Wrocławiu.

Kampania informacyjno-edukacyjna prowadzona jest we wrocławskich szkołach w grudniu 2022 roku przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia. Rozpowszechnia wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców wiedzę o bezpieczeństwie rowerzystów i osób poruszających się na innych jednoosobowych pojazdach. Przedstawia bogatą ofertę edukacyjną przygotowaną dla szkoł przez Urząd Miasta
kampania
 
rowerzysta
 
 

Rowerowa Szkoła we Wrocławiu

Nowoczesna edukacja rowerowa stała się integralnym elementem wrocławskiej polityki rowerowej. Wrocław na polu edukacji rowerowej jest obecnie krajowym liderem i wzorem do naśladowania dla innych miast Polski. Oferta wsparcia dla szkół w zakresie przygotowania młodych rowerzystów do jazdy jest z roku na rok szersza, bardziej kompletna i obejmuje coraz większą liczbę placówek.
Działania  edukacyjne o tematyce rowerowej posiadają stałe finansowanie z budżetu miasta.
 

O Rowerowej szkole

To co zostało zainicjowane kilkanaście lat temu w ramach projektu „Rowerowa Szkoła” realizowane jest dziś w rozbudowanej formie pn. Rowerowa Szkoła Mobilności Aktywnej
czytaj więcej
Projekt jest częścią dużego miejskiego programu „Młodzi Aktywnie Zmobilizowani”, którego celem jest promocja aktywnej mobilności oraz zmiana przyzwyczajeń transportowych wśród najmłodszych wrocławian
czytaj więcej

Oferta edukacyjna

Warsztaty teoretyczne i praktyczne

 
zapoznaj się
z prezentacją
Oferta edukacyjna dostępna dla zainteresowanych szkół wrocławskich obejmuje przede wszystkim warsztaty teoretyczne i praktyczne „Bezpieczny Rowerzysta w Mieście” zawierające m. in. szkolenie z wykonywania manewrów w realnym ruchu drogowym.
link do prezentacji

Egzaminy holenderskie

W zainteresowanych szkołach od 2022 realizowane są tzw. egzaminy holenderskie polegające na sprawdzeniu umiejętności uczniów w zakresie samodzielnej jazdy po mieście, jako to ma miejsce w Holandii i innych krajach z rozwiniętym ruchem rowerowym.
czytaj więcej

Pomoc dla nauczycieli

Wrocławscy nauczyciele wychowania komunikacyjnego zajmujący się przygotowaniem uczniów do egzaminu na kartę rowerową mogą skorzystać z cyklicznych szkoleń na których zapoznają się z najlepszą praktyką w zakresie efektywnej edukacji rowerowej.
Polecamy nowoczesny poradnik zawierający kompletną bazę wiedzy na temat aktualnych przepisów oraz zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz gotowe scenariusze lekcji.
pobierz przewodnik [pdf]
Ofertę wieńczy cykl filmów edukacyjnych. Tematy poruszone w poradniku i na filmach wynikają z analizy zdarzeń z udziałem rowerzystów, co różni te publikacje od większości innych prezentujących popularne, ale blędne przekonania.
oglądaj filmy
 
 
 
rowerzysta
 

Zadbajmy o Kartę Rowerową
- zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia prowadzi obecnie (w grudniu br.) we wrocławskich szkołach kampanię informacyjno-edukacyjną. Podstawowym zadaniem akcji jest zwrócenie uwagi nauczycielom, uczniom i ich rodzicom na istotne powody kształtujące bezpieczeństwo rowerzystów oraz innych osób poruszających się na jednoosobowych pojazdach takich hulajnogi elektryczne, segway-e, longbordy itp.
Celem kampanii jest również poinformowanie rodziców o bogatej ofercie edukacyjnej przygotowanej w trwającym roku szkolnym dla wrocławskich uczniów przez Urząd Miasta.

W ramach kampanii

uczniowie
(pod opieką nauczycieli koordynatorów)

  • przygotują w swoich szkołach gazetki szkolne o tematyce bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu
  • powieszą plakaty akcyjne.

rodzice

otrzymają drogą elektroniczną 4 komunikaty akcyjne, w których postawione zostaną im ważne pytanie dotyczące bezpieczeństwa, takie jak: 
  • Od czego realnie zależy bezpieczeństwo rowerzystów i innych niechronionych uczestników ruchu?
    pobierz pdf
  • Dlaczego każdy uczeń powinien posiadać kartę rowerową?
    pobierz pdf
  • Jak skutecznie przygotować dziecko do bezpiecznej jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi podobnymi pojazdami?
    pobierz pdf
  • W jaki sposób ograniczyć ryzyko kradzieży roweru?
    pobierz pdf

Uroczysty start Kampanii

Inauguracja Kampanii miała miejsce 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 32, przy ulicy Kłodzkiej 40. Szkoła jest jedną z przodujących we Wrocławiu placówek pod względem liczby uczniów dojeżdżających do szkoły na rowerze, hulajnogach i innych tego typu środkach lokomocji. W wydarzeniu, oprócz gospodarzy, wzięli udział dziennikarze, przedstawiciele Urzędu Miasta, Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej i nauczyciele – koordynatorzy programu Młodzi Aktywnie Zmobilizowani z innych szkół. Podczas inauguracji wyjaśniano uczestnikom powody, które stały za uruchomianiem kampanii.

 
Ewa
Macała
O tym, co dzieje się we Wrocławiu opowiedziała Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności:

- Od kilku lat prowadzone są działania edukacyjne skierowane zarówno do uczniów jak i nauczycieli przygotowujące tych pierwszych w praktyczny sposób do poruszania się rowerem po mieście, a tych drugich do tego, w jaki sposób prawidłowo edukować w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkolenia mają charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny a prowadzone są przez instruktorów będących doświadczonymi rowerzystami.

 
Monika
Kozłowska - Święconek
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności starała się zwrócić uwagę, że popularne obecnie przekonania społeczne na temat bezpieczeństwa rowerzystów są bardzo dalekie od prawdy oraz podpowiadała czego trzeba, aby uczniowie zostali realnie przygotowani do bycia uczestnikami ruchu, powiedziała:

- Po pierwsze chcemy, żeby stało się jasne, że używanie kasku, światełek i odblasków, nawet w połączeniu ze znajomością przepisów to dla bezpieczeństwa rowerzysty (też kierującego hulajnogą i innymi małymi pojazdami) jeszcze o wiele za mało. Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od umiejętności praktycznych w zakresie aktywnej obserwacji drogi i innych uczestników ruchu, przewidywania niebezpiecznych sytuacji, odpowiedniej reakcji, a także właściwej oceny i unikania miejsc zbyt niebezpiecznych do jazdy. Krótko mówiąc kluczem do bezpieczeństwa jest wiedza praktyczna, którą przekazać może tylko instruktor będący doświadczonym rowerzystą.

 
Cezary
Grochowski
Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej zwrócił uwagę na konieczność uwrażliwienia rodziców na to, jak ważne jest, aby ich dzieci nie rezygnowały z ubiegania się o kartę rowerową, która jest obecnie dokumentem obowiązkowym dla osób między 10 a 18 rokiem życia, chcących poruszać się po drogach publicznych rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi elektrycznymi urządzeniami wspomagającymi ruch (tzw. UTO). Zasygnalizował też wady obecnego systemu szkolenia i wskazał możliwości rozwiązania problemu, powiedział:

- Chcemy jednak zwrócić uwagę również na to, że karta rowerowa w obecnej formie jest reliktem z czasów PRL. Koncentruje się bowiem jedynie na nauce przepisów i ewentualnie (w zależności od szkoły) na podstawowych elementach techniki jazdy. Tradycyjny, szkolny kurs na kartę nie zawiera w ogóle tego, co najistotniejsze w szkoleniu czyli ćwiczeń (jazdy) w realnym ruchu drogowym. Ich wprowadzanie bardzo utrudniają obecne przepisy, które powodują, że nieletni może zacząć ćwiczyć dopiero po uzyskaniu uprawnień. Dlatego we Wrocławiu poza dodatkowymi działaniami edukacyjnymi, prowadzimy również praktyczne egzaminy w ruchu drogowym. Tzw. egzaminy holenderskie sprawdzają w praktyce umiejętności uczniów, które zdobyli wcześniej podczas zajęć. Do tej pory odbyły się one w czterech szkołach podstawowych, ale wierzymy, ze z czasem staną się u nas dominująca praktyką.

 
 
 
kontakt: Wrocławska Inicjatywa Rowerowa c.grochowski@eko.org.pl www.rowerowy.wroclaw.pl www.rowerowaszkola.pl
logo ac
Kampania „Zadbajmy o bezpieczeństwo, zadbajmy o kartę rowerową” realizowana jest w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
logo wrocek Operatorem kampanii jest Wrocławska Inicjatywa Rowerowa działająca w porozumieniu z Urzędem Miejskim Wrocławia.